Čtvrtek, 30 května, 2024
Úvodníky

Skleníky: Poslední dějství?

Blanenská telenovela vstoupila se dočkala dalšího dílu, ovšem tentokrát je evidentní, že stavba konečně začala. Ostatně nám to i sděluje článek vydaný městem, jehož plné znění si můžete přečíst v tomto čísle na straně 4. Rád bych se dnes k tématu vyjádřil a doplnil informace, které v článku města nezazněly.

O podobě skleníků se před mnoha lety mockrát diskutovalo. Někteří si tam představovali velký park, jiní sportoviště, další byli pro zachování skleníků, ve kterých by se pěstovala zelenina. Zástupci města ale nakonec rozhodli jinak. 

V roce 2012 se měnil územní plán, kdy se účel pozemků změnil na občanskou vybavenost. V březnu 2014 byl zveřejněný záměr pronajmout a následně odprodat pozemky, eventuálně jejich části v areálu zahradnictví na ulici Poříčí v Blansku, za účelem nové komerční zástavby v souladu s Územním plánem města Blanska. 20. června 2014 vyšel článek na webu města, ve kterém bývalý starosta Ivo Polák píše: „Uplynul termín, dokdy se mohli potenciální investoři přihlásit o případný nájem a pozdější odkup pozemků Zera Rájec (skleníky). Městu Blansko byla doručena jediná nabídka. O tyto plochy projevila zájem firma M. S. Blanenská, s. r. o., která splnila veškeré stanovené podmínky, které byly v zadání. Tento materiál bude následně předložen k projednání a ke schválení Radě města Blanska. Zatím mohu nastínit alespoň v hrubých rysech, že jmenovaná firma má v úmyslu výstavbu celkem 14 obchodů, a to s nábytkem, domácími doplňky, textilem, módou pro mladé, obuví, sportovním zbožím, hračkami a elektro zbožím. Investor zamýšlí provést realizaci projektu ve dvou etapách. S dalšími supermarkety se alespoň v první fázi výstavby nepočítá. Co je pozitivní, v rámci tohoto projektu by mělo vzniknout 307 nových parkovacích a především až 100 nových pracovních míst.“

21. dubna 2015 se konalo mimořádné Zastupitelstvo města Blanska, na němž byl záměr nové komerční zástavby lokality „Skleníky“ schválen. 18 zastupitelů bylo pro, 3 proti a 4 se zdrželi hlasování. Výše nájemného pozemků, do doby kolaudace, byla stanovena radou města na 40 Kč/m² a minimální výše kupní ceny pozemků byla stanovena zastupitelstvem města na 1.000 Kč/m². Předpokladem byla stavba ve dvou etapách – první měla být hotový do roku 2018 (hypermarket Albert) a druhá do konce června 2018, kdy mělo být dostavěné celé obchodní centrum. V květnu 2015 byla s developerem podepsána smlouva a vše nasvědčovalo tomu, že nové obchodní centrum bude zanedlouho stát.

Co se dělo dále, asi víte. Odklady, potíže, problémy s územním rozhodnutím, se stavebním řízením, s Povodím Moravy, covidem… Veřejnost se začala poměrně dost bouřit v roce 2020, kdy se mělo začít jednat o již šesté prodloužení termínu výstavby obchodního centra. V Monitoru jsme proto v srpnu 2020 (v čísle 16) jako jediné noviny na Blanensku otiskli obsáhlý rozhovor s jednatelem firmy MS Blanenská ing. Zdenkem Přichystalem, který zde popsal úskalí a průtahy kolem projektu a naznačil, jaká bude přibližná skladba obchodů. 

A právě tato informace v aktuálním článku vydaným městem chybí, přestože je pro obyvatele města velmi důležitá. Proto jsem zvedl telefon a zavolal ing. Přichystalovi, který mi ochotně odpověděl. Skladba obchodů by podle jeho slov měla být následující: Lidl (potraviny), Deichmann (obuv), lékárna, drogerie, WiKi (hračky), SuperZOO (chovatelské potřeby), JYSK (nábytek), Datart (elektronika), Palác Food (gastro), Banket (domácí potřeby), Valmont (tabák, tisk), Sportissimo (sportovní potřeby), TAKKO (oděvy). 

O tom, zda je skladba obchodů správná, si netroufám polemizovat – ostatně ať si každý udělá názor sám. Co je pro mnoho našich občanů důležité, je fakt, že za objektem i vedle něj vznikne poměrně rozsáhlý park a obchodní centrum bude propojené lávkou vedoucí na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka.

Na facebookovém profilu města jsem si mimo jiné všiml ještě jedné věci – mnoha diskutujícím vadí, že má u obchodního centra vzniknout kruhová křižovatka. Upřímně moc nechápu, proč jim je zrovna tahle skutečnost trnem v oku. Přestože si dokážu představit i jiné řešení, kruháč mi vůbec nevadí. Třeba na křižovatce u Sportovního ostrova, kde byla dostavěna nedávno, se mi od té doby nestalo, že bych tu čekal. Za mě je tohle řešení z pohledu řidiče osobního vozu úplně v pořádku.

Když se ohlédnu těch několik let dozadu, zůstávám i nadále mírně skeptický. Přestože to vypadá, že se na Sklenících pilně pracuje, mám dosud v živé paměti optimisticky laděný článek města z května loňského roku, ve kterém se píše, že konečně začala demolice a měla by následovat výstavba. Jenže pak se zase půl roku nic nedělo. Ale pokud jsem si přečetl správně, kolaudace nebo povolení o předčasném užívání by mělo být vydané nejpozději 30. června 2023. Tak že by se to tentokrát povedlo? 

Martin Müller

Jeden myslel na “Skleníky: Poslední dějství?

  • Proč Lidl? To budou v BK jako dva? Tesco by byla lepší varianta.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..