Sobota, 23 září, 2023
Úvodníky

Úvodník: Bobřík mlžení

Tak přece jenom… Tlak médií a veřejnosti byl zjevně natolik silný, že po dvou měsících se radnice v Blansku rozhodla zrušit informační embargo a vydala tiskovou zprávu. Její znění najdete na TOMTO ODKAZU. Pokud jste tak neudělali, tiskovou zprávu si přečtěte a potom pokračujte dál ve čtení dnešního úvodníku.

Mám pocit, že se nám celá situace ještě o něco víc zamotala. Na jednu stranu město uklidňuje občany, že k výstavbě NEMUSÍ dojít, a tak je celý záměr odsouhlasený Radou města Blanska nezávazný. Jaksi ale zapomněli dodat, že v případě, že celou věc posunou do další fáze, je záměr naopak velmi závazný. A v tomto případě jsou obavy obyvatel více než na místě.

V celé věci existují další otazníky. Záměr schválený Radou byl odsouhlasen na konci června. Kde byl zveřejněn? Hledal jsem koncem července na webu města – nenašel jsem. Tiskovou konferenci město pořádalo naposledy v polovině června a další nás čeká někdy v polovině září. Tříměsíční prázdniny, které si město naordinovalo, měly proběhnout jako vždy ve formě okurkové sezóny. Žádná velká akce, prostě v půlce prázdnin uvaříme v parku lidem guláš a jinak si dosyta odpočineme. Alespoň to tak vždycky bylo. O prázdninách nevychází ani Zpravodaj města Blanska, úředníci dovolenkují, zkrátka pohoda, klídek…

Jak tedy mohla Rada v tomto období schválit takovou zásadní věc?

V naprosté tichosti schválený záměr ve spojení se šibeničním termínem podání přihlášky pro developery (2.8.2019), k tomu v období prázdnin, navíc skoro neviditelný, to je podivné, nemyslíte? Skoro jakoby někdo chtěl, aby se o záměru nikdo jiný nedozvěděl. Protože pokud nyní město celou věc nesmete ze stolu, do hry developerů a případných zájemců o výstavbu v daném prostranství už nebude nikdy přizván další hráč. Jinými slovy – pokud jste se nepřihlásili v prvním kole, budete mít smůlu, byť by váš návrh byl o tisíc procent lepší.

Tisková zpráva nám nedala uspokojující informace, dokonce jsou v ní i věci, které nedávají smysl: „…blanenští radní využili podnětu jednoho z developerů a zveřejnili zmíněný záměr. Na ten odpověděli tři zájemci, kteří v nabídkách zatím nic nekonkretizují, pouze sdělují svůj zájem.“ Tolik v první polovině zprávy. A později: „V současné době město Blansko zjišťuje názor nezávislého urbanisty formou územní studie. Do jejích podkladů budou zařazeny i informace od zájemců o výstavbu, a pokud je bude možno objektivně zohlednit, budou zapracovány do výsledné podoby studie a vyhodnoceny v případné změně regulačního plánu.“ Taky nechápete, co chtějí na radnici posuzovat, pokud zájemci (developeři) nic nekonkretizují?

V závěru tiskové zprávy si můžete přečíst názor odborníka, kterým je Ing. arch. Jiří Kouřil. Jakou má tento názor váhu, nechám na vašem úsudku. Já sám nevím. Jakkoli proti panu Kouřilovi nic nemám, jde o pohled jednoho ze zaměstnanců města, čili dalšího z týmu Radnice…

Snaha informovat veřejnost se díky vydané tiskové zprávě v této podobě minula účinkem. A to je věc, o které bych se velmi rád zmínil. Když letos radnice zaměstnala tiskového mluvčího, sliboval jsem si od tohoto kroku větší informační propojení města s veřejností a s médii. Tohle má být ono? Nechci svalovat vinu pouze na pana Požára, protože jde pořád o zaměstnance města, který se řídí podle pokynů. Kdo je vydává, můžeme jen hádat. Jisté ale je, že na facebooku města začaly ve věcech spojených se záměrem prodeje pozemků záhadně mizet komentáře a lidé si začali stěžovat na to, že je na stránce města zablokovali, aby se nemohli projevovat. Nejenže tedy dochází k nedostatečné informovanosti, ale ještě se navíc mažou názory z lidu. Ve Zpravodaji jsme si tak nějak zvykli na to, že máme vymalováno narůžovo, ale brát lidem právo se vyjádřit ve veřejném prostoru sociálních sítí? Takové praktiky patřily jinému režimu!

Také Monitor vznesl oficiální požadavek panu Požárovi, aby jeho prostřednictvím osvětlilo město skutečnosti okolo Dukly. Požadavek jsme poslali 13.8. a dodnes nepřišla žádná odpověď. To jsou věci, viďte? Takhle se komunikuje s novináři ve věci, jež není městu zrovna po chuti. Jako pštros, který schová hlavu do písku a myslí si, že je neviditelný…

Jenže není!

Pokud se jedná o tak závažnou věc, mohlo přece město svolat mimořádnou tiskovou konferenci. Nesvolalo. Musíme se tedy spokojit s odfláknutou tiskovou zprávou, která nám v podstatě žádné odpovědi nedala, obsahuje neúplné skutečnosti a neupozorňuje (záměrně?) na možné dopady pro naše město. Otázkou je, jak dlouho bude město ochotné snášet tlak veřejnosti, který je v této chvíli obrovský. To už není jen pár ortodoxních stěžovatelů. Lidí, kterým vadí ať už neinformovanost nebo samotný záměr, je mnoho.

Hrozně mě mrzí, že celou věc nechalo vedení města zajít tak daleko. S každým dnem, kdy se s veřejností nikdo nebaví, narůstá tlak a nervozita. Popularita vedení města tak rapidně klesá, což se může za tři roky projevit ve volbách. Obávám se však, že pokud radnice nepřestane mlžit, občané města si pro vysvětlení dorazí osobně. A to se teprve budou dít věci.

Martin Müller

4 komentáře: „Úvodník: Bobřík mlžení

  • Děkuji za krásný a trefný příspěvek. Jen tak dál. Nejsme přece žádné ovce, co si nechají vše líbit.

    Reagovat
  • Jo, pan Požár to je jak Okamura. Taky BAN master na facebooku.

    Reagovat
  • Trošku mám obavy, že za tři roky ve volbách to dopadne jako vždycky.. „zvolte si koho chcete, však my už se nějak domluvíme…“ 🙁

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..