Sobota, 23 září, 2023
MuzeumVolný čas

Archeologem na tři dny

Povrchový sběr archeologických nálezů, určování jejich stáří, výzkum simulovaného žárového hrobu. Na tři dny dostatečná dávka zážitků. Ty si dopřáli účastníci Pazourkovy letní školy archeologie, kterou pořádalo Muzeum Blanenska začátkem srpna.

Kurz, na který se přihlásilo přibližně dvacet dětí i dospělých, se odehrával na různých místech. „Účastníci Pazourkovy letní školy archeologie nahlédli do všech možných metod, které souvisejí s procesem archeologické práce. Ve čtvrtek jsme měli v muzeu teoretický úvod a odpoledne jsme jeli do terénu, kde jsme si vyzkoušeli metody povrchového sběru a detektoru kovů. Všichni si nasbírali spoustu archeologických nálezů,“ popsal lektor Marek Novák s tím, že tento kurz se koná letos již podruhé.

Předměty k bádání nasbírali v archeologické lokalitě v okolí Nového hradu, kde se běžně na povrchu nacházejí keramické a další nálezy. Druhý den je čistili a popisovali. V areálu kostela svatého Martina na Starém Blansku pak byl dále k dispozici simulovaný žárový hrob. Mladí archeologové zkoumali pozůstatky z pohřebních nádob, které v něm nalezli.

Součástí Pazourkovy školy byl také laboratorní kurz, kde se čistila a lepila nalezená keramika. V sobotu pak všichni dokumentovali předměty z hrobu, překreslovali je pomocí šuplery na papír a na závěr se pokusili určit, jak jsou staré. Stáří předmětů a tím i žárového hrobu určovali pomocí odborné literatury. Účastníci se tak naučili rozpoznávat artefakty z různých období pravěku a středověku a dozvěděli se také, co je potřeba k ochraně archeologických památek.

„Překvapilo mě, že když se člověk hrabe v hlíně v lese, nejsou tam jen střepy, ale najde i mazanici. Naučili jsme se poznat rozdíl mezi hlínou a mazanicí. Také je zajímavé, jak je to uspořádané uvnitř žárového hrobu,“ zmínil Radim Létal věci, které se díky kurzu dozvěděl. Přijel s celou rodinou až z Troubek. Kurz považuje mimo jiné za skvělé rozšíření výuky dějepisu. „Podobné interaktivní zkušenosti jsou na zapamatování učiva mnohem příjemnější,“
podotkl.

Zároveň ocenil možnost užít si společný čas jako rodina. „Většina akcí bývá rozdělena – příměstské tábory jsou jen pro děti, další akce zase třeba jen pro dospělé. Nám vyhovuje, že je to tady pro všechny,“ říká Radim Létal.

-mha-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..