Úvodník: Vadí – nevadí?

V minulém Monitoru jste si mohli přečíst informaci o záměru, který odsouhlasila Rada města Blanska: město chce odprodat čtyři tisíce čtverečních metrů pozemků v okolí bývalého hotelu Dukla soukromým podnikatelům za účelem výstavby budov s obchody a bydlením. Stále mi tato informace vrtá hlavou. A čím víc nad celou situací přemýšlím, tím méně se mi zamlouvá. A to hned z několika důvodů.

Když se před pěti lety rozběhla kampaň před komunálními volbami, mnoho politických stran nabádalo občany k tomu, aby v referendu hlasovali pro zbourání hotelu Dukla. Proč? No protože na jeho místě přece vznikne klidová zóna, parčík a kavárnička, otevře se náměstí a Blanenští se budou mít kde scházet a kulturně se vyžívat. To, že nakonec vzniklo „něco“, co se ne každému zamlouvá, nechám stranou. Svůj účel ale prostranství začalo tak jako tak plnit. Pořádají se tu koncerty, letní kino, rodiče sem chodí s dětmi na prolízačky a všichni si postupně zvykají.

A teď toto místo obestavíme bytovkami. Bravo!

Místo několikapatrových domů by se hodilo dostavět stále slibovanou kavárnu a zamyslet se nad tím, jak místo Dukly ještě lépe využít. Když už je tu tolik koncertů, hodila by se šatna pro umělce. A pevná střecha nad pódiem. Protože v létě – světe div se! – občas přijde déšť a na účinkující hudebníky, resp. na jejich drahé vybavení přes síťovinu na červené konstrukci padá voda. Jistý potenciál má i suterén, který by se dal využít mnoha způsoby. Klub, muzeum… Cokoli!

Možná jste to nevěděli, ale park po Dukle je vedený jako „dočasné řešení“. Je docela možné, že tu za pár let nebude stát. To je samozřejmě ten nejhorší scénář, ale zdaleka ne nereálný. Kdyby se tak stalo, pocítila by spousta pořadatelů i příznivců kultury velkou křivdu. I já sám jsem se nakonec dosud nedokončeného parku zastával a chtěl ukázat lidem, že to místo není tak špatné, a že se tu dá strávit hezké odpoledne. Vždyť třeba Letní Dukla festival navštěvují každou druhou neděli minimálně dvě stovky diváků, i více! Letní kino funguje na výbornou. Za pár let by to tu mohlo žít třeba každý den, ale rozhodně ne v případě, že nám tento prostor bude odebrán, případně obestavěn bytovkami.

Město argumentuje tím, že v Blansku je málo bytů. To je sice pravda, ale z veřejně dostupných zdrojů je patrné, že v nejbližších letech bude příležitostí pro nové bydlení víc než dost. Bytovky Nad Čertovkou, v Palavě, na Starém Blansku nebo v centru na nám. Svobody – tady všude budou k dispozici stovky nových příležitostí k bydlení.

Proč tedy zrovna teď? Je potřeba se pozemků nutně zbavovat? Hotel už je zbouraný čtyři roky, byty už tu přece mohly dávno stát! Nemluvě o tom, že v době, kdy hotel ještě stál, hledal se vhodný investor a radnice očividně mlžila. Protože o okolních pozemcích nebyla řeč, jednalo se jen o hotel.

Pojďme dál. Předpokládá se, že ve spodních patrech nových domů budou prostory pro obchody. Jenže v této době už měl stát místo skleníků velký obchoďák s dostatkem prostoru k pronájmu pro menší obchody. Tohle nestačí? Potřebujeme další obchody v centru města? Budiž… Ale dle mého názoru je daň za pár obchůdků v podobě zastavěného náměstí příliš vysoká.

Dalším argumentem je parkování. Je pravda, že na nám. Republiky se nyní dá parkovat pohodlně. V podstatě kdykoli tu najdete volné místo. Tato situace se ale výstavbou bytových domů radikálně změní. Město slibuje, že bude na náměstí zachován počet parkovacích míst a nové bytovky by měly obsahovat i místa navíc. Zamyslel se však někdo nad tím, že pokud tu vyroste kupříkladu čtyřicet nových bytů, zaberou majitelé či nájemníci minimálně stejný počet parkovacích míst, reálně však mnohem více? Rád bych věděl, jak se tohle vyřeší, protože prostor není nafukovací a musela by tu být snad tři patra pro vozidla pod zemí. Ale nechme se překvapit – třeba zrovna tento problém řešení má, i když o tom vážně pochybuji.

Dovolím si ještě několik řečnických otázek:

– Proč žádná z politických stran neměla před posledními volbami v programu, že chce zastavět náměstí bytovkami?

– Proč nás ještě před referendem o zbourání hotelu Dukla nebo alespoň v průběhu plánování parku neseznámila s faktem, že do budoucna se v územním plánu počítá s tím, že se střed města zastaví?

– Proč se zároveň s vizualizací parku po hotelu Dukla nezpracoval nějaký koncept celého náměstí, který by dával smysl? Zejména když se vědělo, že se tu v budoucnu bude stavět?

– Proč na konci letošního června rada města Blanska odsouhlasila záměr s odprodejem pozemků v naprosté tichosti? Vždyť na webu města se ve zprávách zveřejňuje každá drobnost! V tomto případě ticho po pěšině… Nejspíš proto, že úzké vedení města tušilo, že tohle se občanům líbit nebude.

A nelíbí!

Už před pěti lety jsem kategoricky nesouhlasil s vypsáním referenda o zbourání hotelu Dukla. Na tento alibistický krok, kterého se námi zvolení zastupitelé dopustili, jsem reagoval tím, že jsem se zdržel hlasování. Jasně, že jsem tím ničemu nepomohl, jen jsem na svá bedra nechtěl převzít zodpovědnost, kterou mají právě naši zastupitelé.

Ale víte co? Tentokrát by se referendum hodilo. S napětím bych sledoval, kolik lidí by bylo pro zastavěné náměstí a kolik proti. Bylo by to určitě zajímavé číslo! Ale bude se s námi vůbec někdo bavit? Dá nám někdo nějaké vysvětlení?

Mám za to, že politici, kteří naše město řídí, mají především pracovat pro blaho obyvatel. Zajímá někoho, zda se chystaná transakce Blanenským líbí či nikoliv? Přestože v této chvíli záměr případného prodeje pozemků visí na desce a dá se věcně připomínkovat, obávám se, že hru na vadí – nevadí s námi nikdo hrát nebude a rozhodne se bez nás. Nebo spíš proti nám…

Martin Müller

2 komentáře: „Úvodník: Vadí – nevadí?

 • 22.8.2019 (14.46)
  Permalink

  Architektonická nekoncepčnost a město bez vize, to je Blansko. Každé město si chrání střed, zvláště, když na něj navazuje jediná architektonická památka. „Na co architekta, když se stavba vysoutěží?Radě města (všichni sportovci) se to líbí“. To mi bylo řečeno. Snaha mít pod kontrolou kulturu, aby náhodou nepřerostla přes hlavu a nechtěla moc peněz, je evidentní. Zastavíme střed města.. jeden z mála pozemků, které lze ještě prodat. Po nás potopa. A to jste neviděli návrhy na rekonstrukci bývalé hasičky. Já ano. Ještě, že zbude Daňkův ostrov.

  Víte, že byl koncem června kulatý stůl o budoucnosti kultury v Blansku, a že bylo výběrové řízení na hlavního dramaturga KSMB? Ne? No o takových událostech se řece nepíše. Zvláště, když nemají žádné výstupy ani výsledky. Možná ano, jen to nikdo neví. U obou jsem byla.

  Reagovat
 • 21.8.2019 (15.05)
  Permalink

  Obávám se toho, že případné nové budovy (ať už v centru či místo skleníků) způsobí to, že budova OD Centrum bude stále pustá a nezajímavá. Rekonstrukce podobné budovy v centru Prostějova dle mého názoru úplně změnila atmosféru ve středu města, které hodně ožilo.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.