V Blansku platí zákaz odběru vody z vodních toků

Od 24. července do odvolání platí zákaz odběru vody z vodních toků v celém správním obvodu obce s rozšířenou působností Blansko,  a to k účelům zalévání hřišť a trávníků, mytí aut, napouštění nádrží a bazénů. Nařízení vydal Odbor životního prostředí Městského úřadu Blansko, jako příslušný vodoprávní úřad. 

Opatření obecné povahy bylo vydáno na základě zjištěných hydrologických poměrů na místních vodních tocích, na kterých dlouhodobě přetrvávají minimální průtoky. Stávající nepříznivý vývoj hydrologické situace má dle předpovědi počasí pro příští období nadále přetrvávat, a proto vodoprávní úřad přistoupil k tomuto mimořádnému opatření.

-tz-

2 komentáře: „V Blansku platí zákaz odběru vody z vodních toků

 • 29.7.2018 (9.38)
  Permalink

  Nejsem profesionál v hydrogeologii, ale nechápu nařízení vydané Odborem životního prostředí Městského úřadu Blansko. V celé republice je zákaz zalévání PITNOU vodou. Toto bych pochopil, ale v Blansku se nesmí čerpat voda z řek. Možná se mýlím, ale když je málo vody neměla by se voda právě proto zadržovat v kraji když je jí tu málo? Všude se za tímto účelem volá po budování jezírek a rybníků a nejsou snad zahradní nádrže a bazény malá jezírka? Podle mně vodu kterou zalijeme trávník nebo záhonek se zeleninou musíme logicky dřív nebo později vidět ať už průsakem do spodních vod ve studních a nebo odparem v podobě mraků a následným deštěm? Navíc každý zahrádkář co má nějakou nádrž, její obsah na zimu vypustí na pozemek, aby nezamrzla a tím opět přispěje k uchování vody v kraji. Jedině co tímto nařízením vidím je to, že zahrádkářům se přestalo čerpat pro zalévání a tím se jejich záhonky odsoudily k uschnutí (pokud si nestihli načerpat do nějaké nádrže, která svojí kapacitou ve většině případů nemůže zajistit vodu na celé období sucha) a ti co mají bazén na dvoře rodinného domku si bazén stejně napustí. To však platí jen pro pár jedinců co se rozhodli bazén pořídit na poslední chvíli, protože každý kdo má bazén vodu napouští už z jara.
  Nebo je to snad snaha odradit zahrádkáře od zahrádkaření, aby se vzdaly svého koníčku a levně pak prodali své zahrádky, kde pak místo zahrádek vyroste další nové satelitní městečko?
  Uvítám, když mi někdo moji teorii logicky vyvrátí či potvrdí. Nerad se mýlím, ale pokud mám pravdu budu chtít od Odboru životního prostředí Městského úřadu Blansko vysvětlení proč nám zahrádkářům díky jejich nařízení mají uschnout plody celoroční práce. Leoš Tretter
  Pozn. e-mail není platný je třeba změnit podle příjmení, nehodlám vystavovat schránku pro spamové roboty…

  Reagovat
  • 7.8.2018 (12.35)
   Permalink

   Zajímavé je také to že sice Město Blansko zakáže čerpání vody z řek, ale pravděpodobně pitnou vodou se tenisové kurty zalévat mohou.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.