Čtvrtek, 30 května, 2024
Radnice

Voda podraží o více než pět korun za kubík

V Blansku i v dalších obcích, které jsou členy Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí, v roce 2021 mírně podražilo vodné a stočné. Cena se meziročně zvýšila o zhruba pět a půl procenta. Domácnosti tak na vodném a stočném zaplatí 106,86 korun za metr krychlový pitné vody a odpadní vody, což je asi o 5,48 korun více než v roce 2020.

„Úprava ceny představuje pro čtyřčlennou rodinu, která spotřebuje 120 m³ za rok, což je průměrná spotřeba na okrese Blansko, zvýšení o zhruba 660 korun ročně. To je v průměru o 55 korun měsíčně více, je-li fakturováno vodné i stočné,“ upřesnil blanenský místostarosta a předseda Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí Ivo Polák.

Ve srovnání s jinými regiony jižní Moravy patří ceny vodného a stočného na Blanensku spíše k těm nižším. Například domácnosti na Židlochovicku zaplatí za metr krychlový pitné a odpadní vody 110 korun včetně DPH, na Ivančicku, Šlapanicku a Tišnovsku 112 korun včetně DPH.

Svazková cena vodného a stočného pro rok 2021 vychází stejně jako v minulých letech z Finanční analýzy –  stěžejního dokumentu nutného pro získání dotací z Operačního programu životního. V ceně musí být zahrnuto zajištění samofinancování provozu projektů, na které Svazek dotaci žádá, dále zajištění samofinancování obnovy veškerého majetku Svazku a vytvoření přiměřeného zisku pro provozovatele při dodržení sociální únosnosti cen, přičemž zisk provozovatele nemá zásadní vliv na výši stočného a vodného Svazku. Pro rok 2021 se pohybuje ve výši 3,25%.

„Cena vodného a stočného musí tedy garantovat skutečnost, že Svazek je schopen zafinancovat investiční i provozní náklady nejen u projektů, na které žádá dotaci, ale ufinancovat také provoz a postupnou obnovu veškerého majetku Svazku, tedy Plán financování obnovy (PFO), a to za podmínky, že nebude překročena výše takzvané sociálně únosné ceny,“ vysvětlil ředitel boskovické divize Vodárenské akciové společnosti (VAS) Petr Fiala.

Na období roku 2017 – 2021 plánuje Svazek vynaložit v rámci PFO téměř 400 milionů korun pouze na obnovu infrastruktury. Přes 200 milionů korun mají tvořit dotace.

„V roce 2021 bude pokračovat realizace jedné z nejdůležitějších akcí poslední dekády Pitná voda Jedovnicko – za téměř 230 milion korun. Svazek dále ve spolupráci s VAS připravuje průzkum vhodných lokalit pro výstavbu nových velkokapacitních zdrojů pitné vody pro posílení páteřní vodovodní soustavy Velké Opatovice – Boskovice – Blansko. Tyto životně důležité akce si samozřejmě vyžádají další finanční náklady,“ upřesnil Fiala.

Zdroj: Město Blansko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..