Čtvrtek, 30 května, 2024
PolemikyRadnice

Jak v Blansku (ne)funguje registr vozidel

O tom, že registr vozidel v Blansku funguje mírně řečeno poměrně zvláštně, se Blanenští přesvědčují už delší dobu. A nyní je to ještě mnohem horší, a to z toho důvodu, že registr v současné době trpí nedostatkem pracovníků a objednat se lze pouze online.

Jak to běžně chodí na registru vozidel v Blansku? Ten, komu se podaří objednat online, má velkou výhodu, ale toto se nepoštěstí každému a volné místo najdete až za několik týdnů. Protože spěcháte, jdete si v úřední den před osmou ranní stoupnout před úřad, kde vás překvapí dav podobných nešťastníků jako vy. A tak se na vás stejně nedostane řada, v 8.05 už systém nefunguje, protože je přeplněný. Možnost B – jste konečně uvnitř, čekáte a běžně můžete být svědkem další zajímavé věci, jinde nevídané. 

K přepážce přistoupí muž s velkou taškou a u okýnka se nezdrží obvyklých patnáct minut, ale tři hodiny, jelikož z kabely vytahuje jedno lejstro za druhým a přihlásí takhle třeba dvacet automobilů zaráz. A to je přesně ten člověk, který si předem „naklikal“ v online rezervačním systému svých dvacet lístečků. Proč? Protože tuhle věc blanenský úřad umožňuje. Je tak veřejným tajemstvím, že tímto způsobem se v Blansku živí několik lidí. Prostě jen zneužívají systému, obchází firmy a za úplatu jim nabízí přepis automobilu, prakticky bez čekání. K tomu potřebujete jen plnou moc a dostatek lístečků, které vás opravňují jít přednostně k přepážce.

O tom, jaké důsledky může mít taková díra v rezervačním systému, se nyní přesvědčují blanenští občané na vlastní kůži, jelikož na úřad se lze až do odvolání objednat POUZE online.

Částečné vysvětlení si můžete přečíst na oficiálním Facebooku města:

Pracoviště registru vozidel Oddělení dopravně správních agend Městského úřadu Blansko včetně pracoviště techniků bude od středy 14. října až do odvolání obsluhovat pouze klienty, kteří jsou objednaní. K uzavření pracoviště došlo z důvodu nemoci. Na konkrétní termín a hodinu se můžete objednat online na webu města.

Objednávat se lze i mimo nově stanovené úřední hodiny, v nichž je úřad přístupný veřejnosti. Ty jsou po dobu nouzového stavu z nařízení vlády omezeny na pondělí a středu od 8:00 do 10:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin.

Jak funguje online objednání ve skutečnosti? V momentě, kdy kliknete na odkaz, který vás přesměruje k objednacímu kalendáři, zjistíte, že v říjnu a v listopadu nemáte šanci automobil přihlásit. Další měsíce chybí, ale to je člověku stejně jedno, když potřebuje přepis co nejdříve. Město se na svém facebookovém profilu snaží vysvětlit, že na vině je současná situace, že jsou zaměstnanci nemocní, případně na OČR atd. a nejde je nikým nahradit:

Personální zajištění přepážkových pracovišť odboru vnitřních věcí, zejména registru vozidel, dlouhodobá pracovní neschopnost vždy zkomplikuje. I proto s prací na registru průběžně vypomáhají také technici a další úředníci z jiných pracovišť, pokud je to možné. S administrativou vypomáhají dokonce placení brigádníci. Bohužel, přístup do registru vozidel uděluje ministerstvo konkrétním zaměstnancům a nezle jej získat bez potřebných školení a prověrek. Služby pro občany nicméně zajišťujeme i nadále, dokonce na rozdíl od jiných úřadů nad rámec stanovený vládním usnesením. Objednat se lze i mimo čas, kdy je úřad veřejně přístupný.

Na první pohled se zdá, že jde o patovou situaci. Úředník chybí, a přestože se v registru vozidel podle slov města pracuje i ve dnech, které jsou běžně veřejnosti odepřeny, běžný občan zde auto nemá šanci přihlásit. 

Napadlo mne, jak to asi řeší podnikatelé, kteří se prodejem aut (a samozřejmě jejich přepisem) denně živí. Například autosalony či autobazary. Jednu takovou blanenskou firmu jsem kontaktoval. Dozvěděl jsem se, že do Blanska na úřad už půl roku nechodí, jelikož situace je neúnosná. Zkrátka přepisují auta na jiných úřadech.

A tak jsem vzal opět telefon a zavolal do sousedních Boskovic. Úředník ochotný, zdvořilý, za pár minut bylo po problému. Dozvěděl jsem se, že Boskovice mají stejnou kapacitu pracovníků jako Blansko, přičemž dokážou obsloužit denně prakticky každého, kdo přijde. Bylo mi přislíbeno, že i když se u nich neobjednám online, můžu přijít klidně hned zítra (pokud je úřední den) a když si půl hodiny až hodinu počkám, dostane se na mne řada. Objednání online je i zde asi na tři týdny dopředu, ale oproti situaci v Blansku je to něco zcela jiného. Boskovičtí mají vždy možnost zde vozidlo přepsat, což bylo v průběhu posledních měsíců v Blansku mnohdy zcela nemožné.

Co tedy zbývá? Máte možnost oslovit některého z chlapíků, kteří si v Blansku díky nesmyslné toleranci objednávkového systému udělali z přepisu vozidel solidní byznys nebo se vydat na jiný úřad, hlavně ne ten v Blansku, protože tu nebudete obslouženi.

Jakkoli se snažím chápat nezáviděníhodnou situaci v našem městě, přijde mi neskutečné, že v dnešní době je vůbec možné, aby úřad fungoval tímto způsobem. Problém totiž není jen v koronavirové krizi, v nedostatku pracovníků (proti jejich práci také nic nenamítám!), ale začíná daleko hlouběji a trvá daleko, daleko déle. O tom, že Blansko díky neschopnosti registru vozidel přichází o nemalé sumy peněz, není pochyb, ovšem daleko horší je jiná věc. Já osobně beru tuto nefunkčnost jako velkou ostudu a výsměch občanům, kteří si zcela určitě takový přístup nezaslouží. Bude tohle vůbec někdo řešit, nebo se dočkáme doby, kdy budeme kvůli zdánlivě banálním věcem objíždět sousední města?

Martin Müller

Jeden myslel na “Jak v Blansku (ne)funguje registr vozidel

  • Bohužel stejná zkušenost – blanenský registr je parodie na úřad. Potřebovali jsme přepsat jedno vozidlo, kupec jel kvůli tomu do Blanska z Přerova. Slečna byla neoblomná, sama nám doporučila Boskovice 😱. Nic jiného nám nezbývalo, ale v Boskovicích naprosto jiný přístup, vše za deset minut vyřízeno. Děkuji boskovickému úřadu za vstřícnost a ochotu! A v Blansku ať se někdo sám nakope do…!!!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..