Úvodník: S burčákem na Dukle

V pátek 18. září jsme pro blanenskou veřejnost uspořádali první neformální setkání s názvem Burčák s Monitorem. Jelikož šlo o první ročník, do organizace jsme šli bez velkých očekávání. Spíš jsme byli zvědaví, jestli budou mít Blanenští zájem se v dnešní době vůbec sejít. 

Jak už jsem psal v minulém úvodníku, k myšlence zorganizovat toto setkání nás přiměla současná situace. Přišlo nám, že Blanenští jsou k tomu, co se ve městě děje, tak trochu lhostejní a dění ve městě je příliš nezajímá. Byli jsme zvědaví, zda najdou vůbec ještě chuť a čas na to si o našem městě neformálně popovídat. Místo v parku na Dukle jsme zvolili zcela záměrně. Jednak jsme v Monitoru o bývalém hotelu a současném parčíku na tomto místě napsali nesčetně článků, ale hlavně jde o místo v přímém centru města, kde je mnoho místa k posezení a relaxaci.

Akce samotná začala v 15 hodin, kdy už se na místě začali objevovat první návštěvníci. Kapela vyhrávala, občané k nám chodili na burčák, a pokud jim chutnal, mohli si vedle ve stánku koupit další sklenku, případně si pochutnat na kousku pizzy, který jsme měli pro každého z nich také připravený zdarma. 

S příchozími spoluobčany jsme si povídali o tom, jak se jim v Blansku žije, co jim chybí nebo naopak přebývá, jestli je něco trápí, chtějí si postěžovat, nebo naopak něco pochválit. Ukázalo se, že i přes současný stav, který vládne v celé republice, jsou lidé vesměs plní optimismu, v Blansku se jim líbí a jinde by bydlet nechtěli. Přesto každý, se kterým jsme mluvili, našel i něco negativního. Na čem se hodně shodovali, byl problém příliš mnoha aut v centru i v sídlištích a s tím související problém parkování. Docela dost občanů Blanska, hlavně těch mladších, si stěžovalo na nedostatek kulturního vyžití ve městě. Hodně se mluvilo také o akci Zažít Blansko jinak, která proběhla předchozí víkend. Tuhle akci všichni chválili a dle jejich slov šlo o jeden z nejzdařilejších podniků, které kdy Blansko zažilo.

V průběhu akce Burčák s Monitorem využili lidé také možnosti popovídat si neformálně se starostou Jiřím Crhou, místostarosty Ivo Polákem a Františkem Hasoněm a rovněž s poslankyní Lenkou Dražilovou. Ti všichni byli na akci přítomni a ochotně se s občany bavili, za což jim upřímně děkuji.

Celé odpoledne se neslo v pohodové a uvolněné atmosféře, což jsme také chtěli. Rád bych poděkoval své pravé ruce, redaktorce Marii Kalové a jejímu muži Michalovi za pomoc s organizací, také restauraci Pizzazz za výtečnou čerstvou pizzu, Vinotéce a sýrárně U Brázdů za sladký burčák, skupině Tom Sawyer band za hudební doprovod. Dík největší patří zejména všem, kteří se akce zúčastnili a aktivně se zapojili do debaty. Podle našich odhadů se vás zde během celého odpoledne vystřídalo okolo pěti set.

Uvidíme se zase za rok.

Martin Müller

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..