Neděle, 14 dubna, 2024
Nezařazené

Za Tříkrálovou sbírku chce charita koupit auto pro hospic

Už osmnáctý rok lidé potkávají u svých dveří a v ulicích skupinky tří králů. Od 1. do 14. ledna vyšle Oblastní charita Blansko do vesnic a měst na Blanensku nad čtyři sta skupinek tříkrálových koledníků.Tradičně chodí od domu k domu, žádají lidi o dar do zapečetěné pokladničky, zpívají typickou koledu, obdarovávají lidi cukříkem a tomu, kdo má zájem, napíší na vstupní dveře domu tříkrálové požehnání.

„Od svých počátků se sbírka postupně rozšiřovala, v současnosti chodí koledníci už v podstatě ve všech obcích a městech na Blanensku, za což jim patří velké díky. Hodně se na sbírce podílejí také skauti,“ říká koordinátorka sbírky Marie Sedláková.

Zatímco na vesnicích jsou už lidé na koledování zvyklí, těší se na ně a koledníci se většinou hlásí sami, ve městech koledníci chybí. „Hlavně v Blansku a v Boskovicích není dost skupinek na to, aby pokryly všechny domácnosti. Proto bychom byli rádi, kdyby se nám v příštích letech přihlásilo v těchto městech víc dobrovolníků,“ dodává Sedláková.

Peníze z pokladniček využije Oblastní charita Blansko na pomoc konkrétním zařízením a projektům, které pomáhají lidem v nouzi v blanenském regionu. V Tříkrálové sbírce v roce 2018 získali tříkráloví koledníci přes 2 miliony korun. Tyto peníze charita použila na bezbariérovou úpravu budovy komunitního centra Doubravice, na nákup postelí do Azylových domů pro matky s dětmi v Blansku i v Boskovicích a do noclehárny pro muže a na podporu humanitární pomoci na okrese Blansko. „Za peníze z letošní Tříkrálové sbírky bychom chtěli koupit auto pro Mobilní hospic svatého Martina, podpořit matky s dětmi v nouzi, pomoci seniorům a zdravotně postiženým a podpořit Charitní záchrannou síť – pomoc nejpotřebnějším v regionu,“ doplňuje Marie Sedláková.

Děkujeme dárcům za štědrost, koledníkům za ochotu a odvahu koledovat a také úřadům, které nám zapečeťují a po sbírce rozpečeťují pokladničky.

Ke sbírce pořádá charita doprovodné akce, koncerty, filmy, divadla. Jejich aktuální seznam najdete na www.blansko.charita.cz nebo na facebooku Oblastní charity Blansko.

Vladěna Jarůšková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..