Čtvrtek, 30 května, 2024
Nezařazené

Očima občanů: Cestička k domovu

„Cestička k domovu známě se vine – hezčí je krásnější než všechny jiné“ učili se naši předkové recitovat z Raisovy básně. Když před nedávnem zaměstnanci našeho města pokáceli přerostlé akáty u chodníku spojujícího sídliště Sever s Horní Palavou a poničili tak buldozerem obyvatelům sídliště jejich „cestičku k domovu“, obrátili se zástupci čtyř věžáků z ulice Salmova dopisem na starostu města s žádostí o nápravu. Současně ho požádali o pomoc s dořešením hanebného stavu chodníku v Horní Palavě vedoucího po pravé straně potoka od dětského hřiště k místu, kde se potok vnoří pod chodník.

Ten je již po mnoho roků jen blátivý a upravený vysypanou fůrou štěrku. Denně po něm chodí nejen obyvatelé čtyř zmíněných věžáků, ale další stovky obyvatel z ulice Absolonovy i přilehlého sídliště. Lidé i maminky s kočárky se mu vyhýbají a chodí po silnici, což je zvláště v poslední době, kdy přibývá aut, téměř životu nebezpečné.

Překvapilo nás, když nám neodpověděl starosta, ale vedoucí odboru komunální údržby. Sdělil, že chodník ve stráni na jaře opraví. Ale neuvěřitelné se nám zdá sdělení, že pod chodníkem v Palavě se již od roku 2014 připravuje plynofikace, a pokud chceme vědět, co bude následovat, máme si zavolat vedoucímu odboru investic. A vyřízeno k dennímu pořádku! Tolik chodníků již bylo v Blansku velmi rychle opravených ke spokojenosti občanů. A na chodník, který je kousek od středu okresního města, čekáme již čtyři roky. A jak dlouho budeme ještě čekat, si máme zatelefonovat do sousední kanceláře. To je opravdu zdařilá odpověď občanům ve volebním roce.

A ještě jedno básnické přirovnání. V jedné pohádce se zpívá: jdu „cestou necestou“. I takovou jednu cestu-necestu v Blansku máme. Chodník kolem potoka v Palavě měl pokračovat dál za mostem až do Lovětína, potom měli chodci i návštěvníci areálu Palava přejít po přechodu na druhou stranu na chodník již vyasfaltovaný a pokračovat až k hrázi vodní nádrže. Ale kdepak. Tuto cestu majitel přilehlého domu v Horní Palavě 33a chodcům zakázal a prohlásil ji necestou. Dal na ni dokonce závoru a postavil tam několik aut. Pokud by si snad někdo z chodců myslel, že kráčí po obecním pozemku, vyběhne a vynadá mu. A vyřízeno. Město Blansko je zřejmě na takové jednání krátké. Ani nevíme, do které kanceláře si může občan zatelefonovat a zeptat se, zda může bez újmy projít po městském pozemku.

Pro ilustraci přikládám také komunikaci s radnicí.

Chodník Horní Palava

vložil Tomáš Peterek » 20.12.2015, 20:02 

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli je v plánu provést zpevněnou komunikaci pro pěší v ulici Horní Palava. Konkrétně se mi jedná o úsek od zatrubnění potoku k chodníku od domu seniorů. Na obou koncích tohoto úsek je chodník vyasfaltován a přijde mi tedy logické ho uzavřít v jeden celek. Ve spodní části je hliněná cesta, která je nyní po instalaci plynu téměř neschůdná. Pod dopravním hřištěm si naopak pozemek města zabírají majitelé přilehlých domů. Lidé jsou tak nuceni chodit po silnici a to určitě není bezpečné ani pohodlné. 

________________________________________

Petr Rizner, 05.01.2016, 10:25 

Dobrý den, rozpočet pro rok 2016 s touto akcí nepočítá. Tato a další akce jsou vedeny v evidenci našeho odboru a bude záležet na finančních možnostech města. Ing. Petr Rizner vedoucí odboru KOM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..