Sobota, 23 září, 2023
PolemikyÚvodníky

Úvodník: Kouření zakázáno!

„Jestli mi budou kouřit pod oknem na balkóně, tak…!“ rozhořčila se paní ve frontě u pokladny při debatě o zákazu kouření. Konec její výhružky si již nepamatuji, ani to není podstatné. Každopádně vyslovila obavy z toho, že lidé přestanou chodit do hospody a budou nadměrně kouřit třeba v okolí bytů. 

Prozatím do hospod chodit nepřestali, protože je teplé počasí a mohou posedět na venkovních terasách. K výraznému poklesu tržeb tedy zřejmě ještě nikde nedošlo, ale kdoví, co bude v chladných dnech.

S trochou nadsázky se dá říci, že někteří hospodští nyní marně čekají na rodiny s dětmi, které doposud nemohly kvůli dýmu v krčmách vysedávat. Židle uvnitř však zejí prázdnotou.

Nesouhlasné hlasy znějí napříč společností. Častou výtkou je fakt, že stát omezuje podnikatele, kteří jsou proti své vůli nuceni ve svém vlastním podniku – nikoliv na veřejném prostranství, jako je například úřad nebo autobusová zastávka – odpírat svým hostům jejich „potřebu“.

A to, že se kouří na terase, na níž byly zvyklé posedět právě rodiny s dětmi, které se zároveň mohou proběhnout po okolí, je podle tvůrců zákona v pořádku? Když zákaz, tak měl být pořádný. Se vším všudy. Zákaz kouření na veřejnosti a zákaz prodeje cigaret. Toto je pouze polovičaté opatření, které nic neřeší a navíc způsobuje nepříjemnosti podnikatelům.

V interiéru hospody, kde byla tato skupina lidí alespoň trochu izolována, se nyní kouřit nesmí, ale to, zda si někdo zapálí na autobusové zastávce, už nikdo nekontroluje a neřeší. Při čekání na příjezd parního vlaku minulou sobotu se na blanenském hlavním nádraží v jednom hloučku osob kouřilo tak, že jejich dým mohl téměř konkurovat blížící se lokomotivě.

Loni jsem navštívila koncert v boskovickém letním kině a dáma vedle mě bezostyšně kouřila jednu za druhou, i když v těsném okolí seděly děti. A když po Blansku potkávám maminky s dětmi v kočárku a doutnajícím nedopalkem v ruce, je mi smutno.

Myslím si, že nejdřív se mělo dohlédnout třeba na dodržování zákazu kouření na zastávkách, než tvořit další zákon. Kdo nechce kouř dýchat, má dost dalších možností, kam zajít posedět. Nekuřáckých restaurací je i v Blansku dostatek. Ale jestliže si vyberu pěkné místo na sezení v letním kině nebo na hudebním festivalu, a vedle mě si někdo zapálí, mám si snad stoupnout někam k plotu, kde je čistý vzduch?

Autobusové zastávky Městská policie Blansko kontroluje pouze namátkou a do restaurací zatím taky nevyrazila – pouze na dvojí upozornění, které se řešilo domluvou na místě.

Nevěřím tomu, že poslanci mají k tomuto opatření šlechetné důvody směřující k vymýcení kouření. Vždyť díky prodeji cigaret se do státní kasy sypou neuvěřitelné cifry peněz.

Možná někdo kouření díky zákonu omezí či snad dokonce přestane, což by bylo sice pěkné, ale zase je to na úkor někoho dalšího. Minimálně na úkor majitelů restaurací, kteří investovali peníze do stavebních úprav při rozdělování podniku na kuřáckou a nekuřáckou část. Provozovatelé pivnice na Zborovcích zase například před dvěma lety investovali stotisícové částky do nové vzduchotechniky, aby si hosté mohli uvnitř zapálit, a přitom se nedusili kouřem. Od začátku platnosti zákona vzduchotechniku nepustili.

Vznikají i další náklady, jako například pořízení popelníků před restaurace, někdo je nucen vybudovat nebo rozšířit venkovní terasu.

Takže komu zákon udělal radost? Kuřákům, hospodským a většině nekuřáků ne. V kombinaci s vyhláškou o nočním klidu nastanou pravděpodobně problémy ještě s tím, že minimálně do desíti hodin bude den co den hluk na zahrádkách a lidé kolem bydlící začnou šílet.

Kdo se tedy raduje? Lidé upozorňující na škodlivost kouření? Pak zakažte i alkohol. Kouření totiž nezpůsobuje dopravní nehody, při kterých umírají nevinní lidé.

Marie Hasoňová

2 komentáře: „Úvodník: Kouření zakázáno!

  • K poslednímu odstavci – k vám se vážně nedostalo, že alkohol je u nás za volantem zakázaný? Jinak lze tvrdit, že žádný hospodský neočekává ve svých, do té doby zakouřených prostorách, rodiny s dětmi. Ti provozovatelé restauračních zařízení, kteří o tuto klintelu primárně mají zájem, ti už dávno, před aktuálním zákazem kouření, vytvořili ve svých podnicích takové protředí, které je vůči hostům vstřícné, dá se tam většinou celodenně dobře najíst nebo jen tak posedět apod. Rodiny s dětmi většinou do hospod jako takových nechodí, jen se zajdou někam do restaurace společně najíst nebo osvěžit, a proto dávají obvykle přednost místům, která s nimi počítají, svým vzhledem a nabídkou služeb odpovídají době a které nelze označit za pajzly (těch v Blansku funguje stále několik – jejich klientele to vyhovuje). Nová právní úprava, týkající se kouření, přinese možná zvýšení kvality služeb. V našem městě by to mohlo vést k radikální změně přístupu úklidu jeho středu, např. pro mne stále nepocopitelně zanedbaná pěší zóna (Rožmitálova apod.), kde je cigaretových nedopalků a dalších odpadků v kruhových mřížích kolem stromů a pod lavičkami stále mnoho. Na vyhození dosavadních elegantních a nákup nových (do kterých se bude dobře rýt a sprejovat na ně nesmyslné čmáranice) kupodivu prostředky jsou… 🙁

    Reagovat
  • Dobrý den, jakýkoliv zákaz ze strany státu vůči podnikatelům či obecně svobodomyslný lidem jsou antiproduktivní, ať jde o kouření či něco jiného. V budoucnosti se to projeví, což nyní někteří nejsou schopni vnímat. Všechny vymyšlené nařízení, včetně EET a dalších zabíjejí kreativitu lidí, kteří kreativní chtějí být ….uvidíme za deset let

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..