Čtvrtek, 30 května, 2024
BlanskoKinoPolemiky

Očima občanů: Kinokavárna změnila provozovatele, výběrové řízení nebylo

 

Blanenskému kinu se rok od roku zvyšuje návštěvnost a celý prostor se tak stává cílem mnohých obyvatel města. Dle mého názoru k tomu svým podílem přispěla i kavárna provozovaná v městských prostorech kina. Uvolněná atmosféra, příjemné posezení a dobrá káva, to je trend, který se v současné době objevuje snad ve všech kavárnách a i ta v blanenském kině si tak získala spoustu příznivců. A ti se samozřejmě rádi vraceli. Netrvalo tedy dlouho a lukrativita spojená s potenciálem místa brzy vzbudila zájem ostatních podnikatelů.  A tak, jak ke Kinokavárně přišel teď už bývalý provozovatel, stejným způsobem proběhla i jeho výměna. Potichu a rychle.

V určité době začaly městem kolovat informace, že se KSMB rozhodlo ukončit smlouvu provozovateli Kinokavárny. Zbystřili tak hlavně ti, kteří by se rádi pustili do provozování tohoto oblíbeného podniku. Nechyběla jsem mezi nimi ani já, jelikož mi na městě, ve kterém žiji, záleží. Vnímám, že například turisté, kterých se v Moravském krasu a okolí vystřídá každý rok spousta, o Blansko ani nezakopnou. Nemají důvod, není zde totiž mnoho zajímavých podniků ani aktivit. Ráda bych se proto podílela na rozvoji města a na vytváření jeho atmosféry. A proč ne třeba v městských prostorech, které už nějakou úroveň za poslední roky získaly.

Jaké tedy bylo moje překvapení, když spolu s informací o výměně provozovatele Kinokavárny přišly i zvěsti o konkrétní osobě, která Kinokavárnu získá ke svému podnikání. Žádné výběrové řízení, žádné zveřejnění záměru pronajmout městské prostory novému zájemci. Na nic jsem nečekala a oslovila jsem pana starostu s dotazem a zároveň i projeveným zájmem zúčastnit se férové soutěže.

Město si však s odpovědí dalo na čas, aby v mezidobí stihli vše projednat na městské Radě. Výsledek je jednoznačný – nový provozovatel byl prvním uchazečem o Kinokavárnu a KSMB nemá povinnost vypisovat výběrové řízení pro ostatní zájemce. Jak se ale podnikatel dozvěděl o této možnosti dříve než ostatní? Velmi dobře vím, že nás zájemců o prostory Kinokavárny bylo mnohem více. Všichni jsme oslovovali město zhruba ve stejné době, tedy když jsme se jako hosté v Kinokavárně dozvěděli o blížícím se ukončení provozu pod tehdejším provozovatelem. Nikdo z nás ale netušil, že nový je už dávno vybraný a že evidentně měl informace z lepších zdrojů. Ostatně se není čemu divit, jméno shodné se jménem současného provozovatele do loňského roku figurovalo v městské dopravní komisi, naposledy v roce 2014 kandidoval do městského zastupitelstva za ČSSD a v současnosti je členem dozorčí rady Technických služeb Blansko s.r.o.

Dle vyjádření města byl celý průběh motivovaný nepřerušením provozu a poskytováním služeb návštěvníkům kina. Zda by toto nezajistili i ostatní zájemci, po tom už nikdo nepátral. Stejně tak město nezajímal ani koncept Kinokavárny, co všechno by uchazeči dokázali nabídnout, kam by kavárnu případně posunuli. Evidentně se jim provozovatel stánku na přehradě osvědčil více a zapadl tak do jejich představy rozvoje města.

Je až s podivem, že v současné době, za současné politické situace, si město dovolí poskytovat městské prostory svým známým a ohrazuje se dodržováním zákonů. Přitom to je výsměch všem, kdo věří v rovné podmínky a v to, že má radnice zájem o rozvoj města. Tímto způsobem si můžeme být jisti, že podobné praktiky lze očekávat i v budoucnu. Vracíme se tak o několik let zpátky, vstříc nicotě, depresi a prázdnotě.

Jana Švejdová

2 komentáře: „Očima občanů: Kinokavárna změnila provozovatele, výběrové řízení nebylo

  • Jsem zastáncem názoru, že atmosféry se člověk nenají ani nenapije. Proto jsem rád, že současné vedení kavárny dbá o pravidelné zásobování, což beru jako obrovský skok vpřed. Osobně jsem s kavárnou velice spokojen. Atmosféra mi pořád připadá uvolněná hlavně díky obsluze, která s přehledem zvládla přechod pod nového provozovatele.

    Reagovat
  • Ano, ano, specifická atmosféra této kavárny je pryč…takovéto tohle je moje místo, kde se cítím přijat jako člen společenství nejen jako zákazník…a hóóódně dobrá káva..a hóóódně dobrý čokoládový dort…a ty „moji“ lidi..Tak už zase nemám návštěvy zmlsané z brněnských atmosfér, kam v Blansku pozvat…

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..