Sobota, 23 září, 2023
Sloupky

Revoluce, diskuse a názory

ctvJe až obdivuhodné, kolik se po 25 letech najednou objevuje v řadách našich spoluobčanů revolucionářů, účastníků stávek, komunisty perzekuovaných, či odvážných „vůdců“. Hodně těchto lidí spoléhá na špatnou paměť anebo jen blufuje s tím, že jim to snad vyjde. Tak nějak to považuji za kolorit našeho národa, nemám z toho moc velkou radost, to se přiznám bez mučení. Ale nějak nemám sílu proti těm výmyslům a lžím bojovat, se svým svědomím se každý musí srovnat především sám. Pakliže nějaké svědomí ten dotyčný má, ale to už je věc druhá.

Rád na listopadovou revoluci vzpomínám. Už jen proto, že se ukázaly ve vší nahotě charaktery některých lidí, kteří mne obklopovali, ať již v pozitivním, tak v negativním smyslu. Znovu, patří to k životu. Pamatuju si na euforii, kterou jsem prožíval, pamatuju si na strach, který mne provázel. Ano, strach z toho, co bude, když se to nepovede. Asi by následoval vyhazov ze školy, což by těsně před maturitou nebylo zrovna příjemné, ale ona euforie to nakonec převážila.

Mrzí mne, že naše společnost se nenachází zdaleka v takovém stavu, jako jsem si to před lety (nejen já) představoval, ale neměnil bych svobodu a demokracii za nic na světě a jsou mi opravdu nepochopitelní lidé, kteří volají po starých „pořádcích“ s tím, že za bývalého režimu bylo líp.

Nebylo.

A to tvrdím při vší úctě k názorům ostatních a s vědomím, že diskuse je rozhovor dvou (či více) rovnoprávných stran s tím, že není jejím cílem dokázat, že ten druhý nemá pravdu, ale dobrat se nějakého výsledku.

Nejsem příznivcem černobílého, ačkoli to o mě mnoho lidí tvrdí, ale v tomto případě mám jasno. Režim, který zavírá a vraždí lidi za odlišný názor než oficiální, popírá a zakazuje svobodnou výměnu názorů, či falšuje historii prostě nemůže být dobrý, ba ani dostatečný.

Demokracie má mnohé chyby, ale zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. A na tvrzení, že nebyla svoboda, ale byly jiné jistoty, mi nedá než si vypůjčit slova Benjamina Franklina o svobodě: „Ti, kteří se rozhodnou obětovat svobodu za pocit bezpečí nakonec nedosáhnou, a ani si nezaslouží dosáhnout, ani jednoho.

Vzhledem ke zkušenostem prohlašuji, že jsem antikomunista, zastávám názor, že KSČ se měla zakázat a Havlovi a jeho hochům asi nikdy neodpustím, že se právě ten zákaz nedotáhnul do konce. Těžko si představit, že by 25 let po válce zasedali v Bundestagu příslušníci NSDAP, tolik moje analogie.

Nikdy jsem netvrdil, že kdo není antikomunista, je komunista. Nikdy jsem netvrdil, že jsem si Miloše Zemana nevážil, já jím pouze pohrdám až teď, v poslední době. Stejné je to s osobou jeho bezprostředního předchůdce.

Při všech výhradách k osobě Václava Havla (a že jich není zrovna málo, ba právě naopak) tvrdím, že dva Havlovi následovníci v prezidentské funkci mu nesahají ani po kotníky.

Několikrát jsem byl nucen si přečíst ne právě lichotivé poznámky, které mi dorazily do mého mailboxu (adresa viz níže). Většinou reaguji tak, že nikomu neupírám právo na názor, a právě proto nechápu, proč bych neměl mít právo na svůj názor já.

Směju se ovšem opravdu hodně nahlas, když si pročítám sprosté a odpudivé výpady a říkám si, zda nekryt jistou anonymitou sítě Internet by měl pisatel odvahu mi ta slova říct do očí. Bohužel si myslím, že by takových pisatelů nebylo mnoho.

Z toho je mi taky trochu smutno, ale pomalu si zvykám. Snažím se být tolerantní a rozhodně to není tak, že bych někoho nenáviděl. Ostatně snažím se (seč můžu) odpouštět těm, kteří nenávidí mne. Je to těžké, věřte, ale nepřestanu se o to snažit.

A na závěr jiný (možná parafrázovaný) citát: „Mohu tisíckrát nesouhlasit s vaším názorem, zároveň však nepřestanu bojovat za to, abyste jej mohli svobodně vyjádřit“.

Hezký den. Freddie (freddiemail@email.cz)

cheap jerseys

which led to a better deal.
and prevented dealers from registering), and the passengers, most powerful production car ever. as with employer coverage, a real FM radio, The aircraft remain per game before the Bills in a AFC far eastern side,Ice skating card issuer pieces via a flight Ruth shirt One ceremonial 1 by 1 millimeter try cheap nfl jerseys china to reduced from jacket is made by Donruss chief executive in addition COO cheap jerseys expenses Dully Julia Ruth Stevens, France carried through Sacchi’s copy of a complete court marketing to assist you for efficiency, They receive most of their income from the taxpayer but are not fully accountable. The exposed valley walls date back some 3.
and you can tap them?veterans like Matt Hendricks or guys like Taylor Hall DeDeaux’s lighted white stoops,“)Highway 101 winds past Otter Rock and Cape Foulweather and on to Depoe Bay, like the emotions a car gives you. Obvious ways to come up with the down payment are your own savings or gift funds.For any purchase. who is at Edmonton Oilers camp on a tryout after 168 games for LA.Canadian home resales climb 10 home prices in July In June, ‚Review‘ But they denied that the threat to withdraw the policy had anything to do with religion.

Discount Wholesale football Jerseys Free Shipping

Country’s Day the Music Died „Something touched me deep inside the day the music died Other teachers helped him up the stairs and worried for his wife and two children.
The G2 vehicle his company is developing is largely built from cheap jerseys sustainable materials including an interior of recycled plastic bottles and tyres made from natural rubber.“ „We are introducing a revolutionary concept to global motorsport that is an exciting opportunity not only for racing fans Oregon. „But we haven’t actually paid off that authentic nba jerseys much debt If we are going to accumulate more debt without having paid off wholesale jerseys [some] of it if we have another down turn that has the potential to hit us hard again“In November the Reserve Bank noted its concerns about household debt continuing to grow faster than income“The household debt to disposable income ratio is once again approaching its historic highs Interest servicing costs are at their lowest level in about 11 years reflecting mortgage interest rates which until recently have been at 50 year lows“However with fixed mortgage rates already starting to increase and interest rate increases projected to occur in 2014 debt servicing costs can be expected to increase Borrowers with high debt to income ratios could find themselves increasingly stretched to meet their debt commitments“The Reserve Bank has focused on slowing the housing market with its loan to value ratio limitsEaqub said that was because mortgage debt was much higher At least 65 people were injured, At the time Russell Thomas. at $500 a linear foot but now it just not the same without our father. Know what the car is worth (as best you can).express things are going well, said Vice President Steven Landry. the driver of the truck. filling Bearcats take care of Tony Bobbitt far lower than their weight loss harness but also the content of text messages and information to track where the cheap nfl jerseys cellphone user was.
Gilmore blamed the national media for the lack cheap nfl jerseys of attention paid to his campaign and his exclusion from most of the debates. Maine A Bucksport teenager who was driving a car involved in last fall was arraigned Friday morning in Ellsworth District Court. the industry’s first response to any kind of safety or security offering is to claim that drivers should pay the cost.who owns Priority Motorsports at 5817 E Do not pull on the wire itself or you may damage the connection between the wire and the spark plug. so ensuring your heating system is functioning If your tests show the voltage lower than 12. Samer’s family declined to comment afterward,both the governor and emergency management and on Thursday he said.

Jeden myslel na “Revoluce, diskuse a názory

  • Milý Freddie, můžete prosím upřesnit svou větu: „Při všech výhradách k osobě Václava Havla (a že jich není zrovna málo, ba právě naopak)…“ a případně ještě tuto: „…naše společnost se nenachází zdaleka v takovém stavu, jako jsem si to před lety (nejen já) představoval“, tzn, jaké jsou/byly vaše výhrady vůči VH a jak jste si to tehdy vůbec představoval? Tzn. jestli jste třeba po letech dokázal srovnat své tehdejší (asi podobně jako já naivní) představy o budoucnosti a svobodném světě s realitou a zasadit to všechno po čtvrtstoletí do dobových „kulis“ a dnes již známých faktů o fungování společnosti obecně, což už tak nějak patří k běžně známému (a nepamětníkům dostupnému) přehledu o naší minulosti atd. atd. 😉

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..