Sobota, 15 června, 2024
Blansko

Na Písečné má vyrůst několik stovek nových bytů

Sídliště Písečná by se mohlo v nejbližších letech rozrůst zhruba o 350 až 450 nových bytů. Radní nyní stanovili několik podmínek, za jakých by město mohlo pozemky prodat investorům.

V srpnu minulého roku město zveřejnilo záměr zřídit právo stavby na pozemcích v lokalitě Písečná. „Jedná se o pozemky, které se nacházejí vpravo od točny autobusu na ploše o velikosti asi 18 200 metrů čtverečních,“ uvedl místostarosta města Ivo Polák. Město na podzim obdrželo čtyři nabídky od developerů a radní v uplynulých dnech definovali požadavky, které musí zájemci splnit.  

 „Zájemci o pozemky, na nichž by bylo možné vybudovat nové bytové domy, nyní mají upřesnit velikost území, které plánují zastavět, podobu bytových domů i to, jakou kupní cenu městu nabídnou za jeden metr čtvereční, nebo kolik bezbariérových bytů jsou ochotni bezplatně převést městu,“ vyjmenovala tisková mluvčí města Pavla Komárková.

Mezi další konkrétní požadavky města patří zbudování dostatku parkovacích míst, přičemž v úvahu připadají nadzemní i podzemní parkoviště. Odhadem by mělo v lokalitě přibýt zhruba 600 parkovacích stání. Byty budou napojeny na systém centrálního zásobování teplem. Investoři mají také doložit přehled toho, co vše na Písečné spolu s dalšími byty vyroste. To znamená upřesnit velikost komerčních prostor, které zde budou vybudovány jako občanská vybavenost, velikost vybavené relaxační části veřejného prostoru a plochy pro veřejné služby.

„Město požaduje minimálně jeden bezbariérový byt k převodu, dále zřízení mateřské školy, a to nejméně o dvou třídách. I když je dnes kapacita školek ve městě dostatečná, s nárůstem obyvatel vzroste také potřeba umístit více dětí do předškolních zařízení a stávající kapacita školek by nestačila,“ upozornil místostarosta.

Vedení města seznámí čtveřici firem s těmito podmínkami a bude čekat na konkrétní podobu jejich plánů na výstavbu. Developeři mají předložit 3D vizualizaci, časový harmonogram výstavby a v neposlední řadě řešení dopravní infrastruktury. Na základě zaslaných plánů vedení města a členové komise vyberou, komu město pozemky prodá.

Předpokládané náklady na výstavbu se mají pohybovat kolem jedné miliardy korun. „Město se na výstavbě nebude finančně podílet,“ zdůraznil Polák.

Podle starosty Jiřího Crhy zájem o nové bydlení v Blansku stále je. „Pořád se staví nové bytové domy a byty bývají prodané dávno před dokončením stavby. V současnosti se staví hned na několika místech a řada dalších projektů je ve fázi územního řízení,“ zmínil Crha s tím, že podle odhadů by se do deseti let v Blansku mohlo postavit celkem 800 až 900 nových bytů.

-mka-

6 komentářů: „Na Písečné má vyrůst několik stovek nových bytů

 • Za chvilku bude Blansko zastavený betonem

  Reagovat
  • A kde asi mají lidi a hlavně mladí bydlet, když byty na prodej skupují spekulanti na pronájem?

   Reagovat
    • Ne každému se chce bydlet v pronájmu… Někdo raději investuje do vlastního.

     Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..