Úvodník: O kavárně v kině

Minule jste si mohli v rubrice Očima občanů přečíst pojednání Jany Švejdové o praktikách KSMB ve vztahu k provozu kavárny v blanenském kině. Za uplynulých 14 dní přišlo na světlo několik nových informací. 

Kavárna v kině se během posledních tří let stala oblíbenou, a to nejen návštěvníkům kina, ale i lidem, kteří sem chodili za dobrou kávou, vínem či přátelskou a uvolněnou atmosférou. Vše fungovalo dobře až do chvíle, kdy se ukázalo, že provozovatel má problémy s placením nájmu. Blanenský deník ve své zprávě z 12.5. zmínil, že nájemné nebylo zaplaceno půl roku. Tím pádem muselo samozřejmě KSMB coby správce objektu přikročit k radikálnímu kroku, a sice výpovědi a následné změně provozovatele. A zde by mohl celý příběh skončit. Ale nekončí.

Novým nájemníkem se stal od 1.4. doslova ze dne na den podnikatel Miroslav Kopřiva. Zatímco v roce 2014 bylo vypsáno výběrové řízení, nyní se tak nestalo, přestože zájemců se objevilo hned několik. Zástupci města celou situaci komentují slovy, že chtěli co nejrychleji zajistit provoz kinokavárny tak, aby tím neutrpěl zákazník, což je na jednu stranu chvályhodné, na straně druhé tak rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole ze strany potenciálních zájemců.

„Podnikatelům, kteří oslovili město či KSMB a měli zájem se utkat o kavárnu ve férové soutěži, nebyla tato příležitost umožněna. Nehledě na ostatní zájemce, kteří neměli to štěstí, aby se o příležitosti dověděli ani z neoficiálních zdrojů. Těm byla možnost soutěže upřena již zcela. Žádný záměr pronajmout kavárnu novému provozovateli totiž zveřejněný nebyl. Celá situace nahrává domněnkám, že proběhla dohoda za zavřenými dveřmi a podnik byl darován podnikateli se silnými vazbami na úředníky KSMB a Města Blanska,“ říká Adam Rolný, jeden z těch, kteří o provoz kinokavárny projevili zájem. Rada města, jejíž zasedání proběhlo již po předání podniku dne 18.4.2017, postup KSMB odsouhlasila a novému nájemci již po 18 dnech jeho působení prodloužila smlouvu na dobu neurčitou.

„V rámci pokusu o zmírnění tlaku oslovil pan Jaroslav Jeřábek (ředitel KSMB) potenciální uchazeče o kinokavárnu emailem, kde nabízel možnost schůzky a diskuse nad daným tématem. Tímto krokem, který nejspíše považoval za vstřícný, však akorát dokázal velmi nekorektním a neprofesionálním způsobem prozradit identitu uchazečů mezi sebou navzájem, neboť email poslal jako hromadný. Většina zájemců díky tomu nyní zná své emailové adresy a vzhledem k tomu, že Blansko je menší město, tak de facto i totožnost,“ pokračuje Adam Rolný. „Schůzka byla naplánována na 28.4.2017 ve zmiňovaném podniku, avšak pan ředitel Jeřábek se na ni z důvodu pracovní neschopnosti nedostavil, a to bez jakékoli předchozí omluvy. V celé této záležitosti se cítíme poškozeni a vše naznačuje tomu, že se jedná o diskriminační praktiky, které posloužily někomu z KSMB či města k dosazení dobrého známého k provozování kinokavárny. Prostředí, které je tu vytvářeno, je značně demotivující a dává nám jasný signál, že pokoušet se o rozvoj služeb v Blansku v jeho městských prostorech je zbytečné bez vazeb na místní úředníky.“

To, co leží v žaludku potenciálním zájemcům očividně nejvíce, jsou vazby na město současného provozovatele. Miroslav Kopřiva totiž kandidoval v posledních komunálních volbách, mimo to je bývalým členem dopravní komise a současným členem dozorčí rady společnosti Technické Služby Blansko s.r.o.

KSMB je příspěvková organizace a výběrové řízení vypisovat nemusí. Ale může; vždyť v roce 2014 se tak v tomto konkrétním případě také stalo! A pokud se i nyní našlo tolik zájemců o provoz kinokavárny, proč k tomuto kroku nyní rovněž nepřistoupilo? Jde tady skutečně o dohodu za zavřenými dveřmi, jak tvrdí naštvaní zájemci o kinokavárnu, nebo o rychlý a bezproblémový přechod, jak oponují zástupci města? Proč se celá situace neřešila daleko, daleko dříve, když bývalý provozovatel dluží nájem za tak dlouhou dobu? Jde v tomto případě o selhání vedení KSMB, které má kino i s kavárnou v kompetenci nebo o pouhé nedorozumění či zaváhání? Většina těchto otázek zůstane bohužel navždy bez odpovědí a obyčejný občan bude jen marně tápat mezi řádky.

Když už nový nájemník přišel k podniku takto jednoduše, přál bych si, aby se mu podařilo vybudovat místo, které by mohlo svojí kvalitou konkurovat podobným místům mimo naše město. Místo, kam by chodili rádi nejen návštěvníci kina, ale třeba maminy s kočárky, senioři i děti. Místo s výtečnou kávou a báječnými dobrotami, které nám budou závidět v celém kraji.

Podle zástupců města tyto věci důležité nejsou a můžeme být vlastně rádi, že kinokavárna vůbec funguje. Mohlo se totiž také stát, že by byla zavřená až do doby, než proběhne výběrové řízení. A jak vidíme, to by mohlo trvat klidně dalšího půl roku.

Martin Müller

4 komentáře: „Úvodník: O kavárně v kině

 • 30.5.2017 (17.38)
  Trvalý odkaz

  „Úvodník: O kavárně v kině“ aneb jak si kamarád kamarádovi postěžoval.

  Reagovat
 • 29.5.2017 (14.09)
  Trvalý odkaz

  Pro všechny návštěvníky blanenské kinokavárny je důležité, že tam už jako servírka nepůsobí ta šklíba, která svou leností, neochotou a neschopností spočítat správně a bez chyb hostovu útratu, zosobňovala typ nejotřesnější servírky na okrese…

  Reagovat
 • 27.5.2017 (23.12)
  Trvalý odkaz

  To je celé vtipné…s kavárnou v kině…možná lepší že výběrové řízení nedělali, alespoň z lidí nedělají blbce. Výběrová řízení v Blansku jsou jedna velká komedie…jak myslíte, že se tam dostal předchozí nájemce…který už 14 dní před ukončením výběrového řízení věděl ze vyhrál… :)..a že by se obtěžovali účastníky alespoň vyrozumět o výsledku..zlatý voči nech si zdát 😀 ..to ať radši nedávají zbytečné naděje a šetří čas uchazečům od zbytečného vypracovávání podnikatelských záměrů…Jednim slovem – šaškárna!!!…:D

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..