Úvodník: Už se poprali?

Nepoprali, ale zcela určitě se prát budou. Program na sobotu 11.11. je jasný. Blansko ožije oslavami svatého Martina, a to jak v blanenském zámeckém parku, tak na Skalním mlýně. Dvě prakticky stejné akce v jeden den. Říkáte si, jak je to možné? Pojďme si trošku osvěžit paměť a taky se podívat na to, co nás za měsíc čeká konkrétně.

Svatomartinský košt. Jako první s myšlenkou uspořádání Svatomartinského koštu přišla firma team agency. Pravda je taková, že svatomartinské oslavy se v předchozích letech týkaly pouze pátku a neděle, takže tohle vyplnění jinak prázdné soboty přišlo vhod jak Blanenským, tak i městu, které tohle dříve nenapadlo. Vedení města poskytlo finanční podporu, a tak se v sobotu, uprostřed každoročních tradičních oslav Vítání svatého Martina v Blansku, začala psát tradice nová. První ročník byl úspěšný, a hned se začalo jednat o pokračování. Na nátlak občanů a tak trochu si myslím, že i vedení města, proběhl druhý ročník bez vstupného. Dle očekávání přišlo více lidí a všichni byli spokojení.

Zajímavým faktem je, že akce tohoto rozsahu v takové kvalitě přijde dle slov pořadatele na bezmála tři sta tisíc korun. Zde pak není divu, že bez finanční podpory, ideálně ve formě dotace z města, se nic takového uspořádat nedá. Jenže na třetím ročníku se team agency s městem nedohodli, respektive město odmítlo poskytnout team agency dotaci. Z jakých důvodů, můžeme nechat stranou, jelikož to v této souvislosti není až tak důležité.

Svatomartinský košt tedy proběhne 11.11. od 11.11 hodin na Skalním mlýně a slibuje kvalitní program i zábavu, stejně jako v předchozích ročnících. Řízená degustace vína, cimbálová muzika, ohňová show, vystoupení Standy Hložka s kapelou, skupinu HD acoustic a hlavně skvělý gastronomický zážitek v podobě dobrého jídla a spousty vína. Dopravu na místo i zpět bude zajišťovat bezplatně autobusová kyvadlová doprava z nám. Republiky. Vzhledem k uplynulým dvěma ročníkům už teď víme, že se máme na co těšit.

Na víno s Martinem. Nová akce, která proběhne v blanenském zámeckém parku 11.11. od 13 hodin a pořadatel, kterým je KSMB, na ni zve následujícím způsobem: „Letošní Vítání sv. Martina nabízí v sobotu 11. listopadu 2017 možnost zajít si takříkajíc Na víno s Martinem. Pod tímto názvem se v blanenském zámeckém parku odpoledne a večer uskuteční pestrá přehlídka (nejen) svatomartinských vín, která zde se svatým Martinem také poprvé slavnostně otevřeme.“

Tohle je odpověď města na fakt, že team agency přesunula Svatomartinský košt z centra ke Skalnímu mlýnu. Podle informací z radnice vedení města nechtělo, aby Blanenští o akci přišli, a tak se vytasili s akcí podobnou (však taky mohli leccos okoukat v uplynulých dvou ročnících) a pořadatelstvím pověřili naše Kulturní středisko. A když se podíváte na celou koncepci, zjistíte, že ta akce nebude podobná, ale úplně stejná. Až člověka napadne slovo „vykradená“. Cimbálová muzika, ZUŠ Blansko s Hankou Holišovou, bigband ZUŠ Jedovnice a samozřejmě víno a stánky s jídlem.

Co mi vadí? Město hned od začátku slibovalo, že nezvýší dotaci na sobotní program. Na dotaz, kde vezmou pořadatelé chybějící peníze, bylo zodpovězeno, že 50.000 Kč by mělo přijít z Vinařského fondu, který přiděluje každého půl roku dotace na podporu prodeje vína. Prima nápad, jenže podle informací, které máme, se povedl jen napůl. Vlastně jen na jednu pětinu. Dotace přijde, ale pouze ve výši 10.000 Kč. Za tuto sumu zaplatí tak možná zvukaře. Kdepak je program? Sobotní Na víno s Martinem vyjde dle mého odhadu minimálně na 50 – 60 tisíc korun, ale nedivil bych se, kdyby se částka vyšplhala na šestimístnou cifru, zejména za předpokladu, že bude chtít udržet standard, na který jsme byli v režii team agency zvyklí. Kdo to zaplatí? To ponechám na vaší fantazii.

Zajímavé je, jak je všude akce Na víno s Martinem městem prezentována a propagována. Tolik pozvánek, článků a vůbec pozornosti věnované právě sobotě, to je zvláštní. Chvílemi nabývám pocitu, že celé Vítání sv. Martina nebude trvat od pátku do neděle, ale jde pouze o sobotní program. To člověka nutí k zamyšlení, zda se nejedná o hozenou rukavici pro team agency a jejich akci na Skaláku. Celé to na mne působí jako úpěnlivá snaha o likvidaci soukromého pořadatele.

Nutno podotknout, že tentokrát určitě není na vině KSMB, jež bylo pořadatelstvím této akce pověřeno, nýbrž vedení města, které dopustilo, aby v jednom městě (ano, Skalní mlýn je pořád součástí Blanska) proběhly dvě úplně stejné akce. To je k ničemu.

Nakonec bude na vás, kam se vypravíte. Projevíte tím svůj vlastní názor a podporu. Komu ji nakonec dáte, nechám na vás. Já mám jasno. Nic se však nemění na tom, že z celé záležitosti jsem opravdu lehce otrávený. Je mi totiž jasné, jak to nakonec dopadne. Poperou se.

Martin Müller

9 komentářů: „Úvodník: Už se poprali?

 • 3.11.2017 (9.40)
  Permalink

  Dekuji Mestu ze se toho ujalo samo. Kecy o vykradeni myslenky jsou zvasty na entou. V jinych mestech roky desitky let to stejne. A i na mnohem vyssi urovni. A doporucuji panu redaktorovi si osvezit alespon zaklady ekonomie. Aby nehazel nesmyslnymi cisly a pak nekladl hloupe recnicke manipulativni otazky.

  Reagovat
 • 8.10.2017 (19.29)
  Permalink

  11.11.2017 je středa. Nebo mi něco uniklo?

  Reagovat
 • 5.10.2017 (20.47)
  Permalink

  Kdo dotuje letos akci na Skalním mlýně? Pokud je bez dotace, tak proč to nešlo v uplynulých letech? Protože nikde nikdo nezveřejnil příjmy a náklady, tak bych si netroufal tvrdit, že to nejde … Team Agency to scela jistě nedělala zadarmo, bez zisku … Kolik to stálo město a kolik tím získala Agency?

  Reagovat
  • 5.10.2017 (23.31)
   Permalink

   To jsou famozní otázky. Kdo to dotuje na Skaláku ? najděte si to 🙂 Proč to nešlo bez dotace dřív? Asi to byl první a druhej ročník. A město o tu akci mělo zájem tak to zadotovalo a druhej rok podmínilo dotaci tím, že nebude vstupný. To se zdá fér. Kolik to stálo město si můžete dohledat a co s toho měl podnikatel je jeho věc (pokud doplatil ze svého tak mu stejně nepřispějete a pokud něco vidělal tak Vám stejně nic nedá ) .
   A teď se vžijte do situace , že něco vymyslíte Vy. Přijdete na radnici požádat o dotaci (to může udělat kdokoliv) a oni Vám ji přiklepnou. Vy víte, že dotace stačí na cca půlku programu . Další peníze musíte sehnat sám. Uděláte vstupné (ale stejně nevíte kolik přijde první rok lidí) , ale stejně hledáte další finance , aby akce byla pěkná. Uděláte akci, která se líbí (zaplatíte umělce,pořadatele, inventář, elektriku, záchodky, OSA, propagaci a další věci kolem – určitě všechno dotace nepokryje). A zjistíte, že Vám něco zůstalo nebo doplácíte (u prvních ročníků to tak bejvá 🙂 víte? ) . Nějak si to vyhodnotíte a požádáte znovu o dotaci na druhý ročník. Dotaci dostanete, ale s podmínkou , že nebude vstupné. Podmínku splníte a druhý ročník uspořádáte. Akce je úspěšná a lidé (občané města se pobavili). Požádáte o dotaci na třetí ročník a nedostanete ji s odůvodněním, že to bylo jen v rámci výročí města, a že město s touto akcí v budoucnu nepočítá a můžete si ji udělat sám na vlastní náklady. (asi město počítá, že ji uděláte znovu a oni se na tom přiživý ) . Najdete si tedy partnery a pozor i jiné místo (ale v katastru daného města) a akci chystáte. To se najednou nehodí a tak Vaši myšlenku a scénář okopíruje město a jdou do toho také. To už není fér.
   Tento postup by se Vám určitě Zdeňku líbil, že?
   Nejde o to, že akce nedostala dotaci, ale že je ukradená a realizovaná myšlenka a scénář někoho jiného. To je problém.

   Reagovat
   • 6.10.2017 (6.52)
    Permalink

    souhlasím..kdo nikdy nic nedělal,nechápe,co to všechno obnáší..náklady,o kterých lidi nemají ani ponětí..
    Také mi nejvíc vadí to,že město vlastně ukradlo zaběhnutou akci a chce se na ní přiživit..to je příklad podpory soukromého podnikání v Blansku..vše se zde děje z pozice moci vedení,lidé a jejich názory je vůbec nezajímají..viz Dukla,skleníky apod..

    Reagovat
  • 6.10.2017 (6.54)
   Permalink

   svůj názor na Váš komentář jsem napsala níž..jen ještě jeden dotaz: Vy už se bojíte i podepsat?

   Reagovat
  • 3.11.2017 (9.37)
   Permalink

   Pan redaktor napasal hodne lolec clanek. Ucelovy az za roh.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *